De vlizotrap plaatsen
Dit heb je nodig: vlizotrap, raveelbak, raveelbalk, decoupeerzaag, potlood, duimstok, winkelhaak, accuboormachine, ladder, hoekankers, spijkers, schroeven (8 cm), afwerklijsten en montagekit.
Stap 1: teken het gat voor de raveelbak uit op de onderkant van de zoldervloer op de plek die je tijdens de inspectie bepaald hebt.
Stap 2: boor in de vier hoeken een gat door de zoldervloer heen.
Stap 3: zaag met een decoupeerzaag het ‘kijkgat’ in de zoldervloer groter zodat je er door naar boven kunt klimmen.
Stap 4: klim de zolder op met een ladder, teken ook hier het gat voor de raveelbak en zaag het complete gat uit. Gebruik bouwstutten of op maat gezaagde balken die je schoort en vastwigt als er balken gestut moeten worden.
Stap 5: laat de raveelbak in het uitgezaagde gat zakken. De bovenzijde moet samenvallen met de zoldervloer. Gebruik een paar spijkers om de bak tijdelijk vast te zetten.
Stap 6: breng met behulp van hoekankers een raveelbalk aan bij de scharnierzijde van het luik. Schroef deze vast met schroeven. De onderzijde van de raveelbalk moet samenvallen met het plafond. Eventueel verleng je de balk door er latten tegenaan te schroeven.
Stap 7: zet de raveelbak nu goed vast.
Stap 8: zaag de vier afwerklijsten in verstek. Breng montagekit aan en spijker ze met spijkers met verzonken kop vast in de onderkant van de raveelbak. Hier werk je de aansluiting netjes mee af.
Stap 9: de blokkeerstang van de trap bevestig je aan de raveelbak, afhankelijk van de hoogte van de trap.
Stap 10: bevestig het sluitmechanisme aan de raveelbak en het luik. Stel de vlizotrap zo af dat de traptreden horizontaal liggen en de trap een comfortabele helling heeft.
Stap 11: zaag het onderste deel van de trap op de juiste lengte. Je weet de juiste maat door van de vloer tot aan de onderkant van het volgende trapdeel te meten.
Tips:
- Werk altijd veilig! Gebruik een stevige trap of laat iemand de trap vasthouden.
- Verruim de schroefgaten met een verzinkboor. De schroeven vallen dan netjes in het hout.
- Op zolder kun je balkjes rondom het trapgat schroeven. Hier kun je met multiplexpanelen een balustrade aan vastschroeven.
- Je kunt de trap nog lakken of in een kleur verven om hem langer mooi te houden.
- Kijk in de handleiding van je vlizotrap of je contragewichten en -veren moet plaatsen.